streda 5. júna 2013

Váš interiér - vaše farby a štýl - workshop podľa Colour Affects.

Váš interiér - vaše farby a štýl – workshop podľa Colour Affects,  v ktorom sa dozviete, že každý človek má tie “svoje” farby o všeobecnej harmónii farieb, a najmä - ako si zariadiť vlastný interiér v súlade s vlastnými predstavami o kráse a štýle.  22-23 jún 2013

V prvej časti spoznáte

- harmóniu farieb,
- vhodné zladenie farieb, dreva, kameňa a iných materiálov, ktoré tvoria
 interiér,
- pôsobenie farieb na psychiku človeka a uplatnenie poznatkov v jednotlivých
priestoroch bytu,

-farby, ich kombinácie a ich psychologické vnímanie

Druhá, praktická časť zahŕňa

- vytvorenie škály farieb, definovanie štýlu vlastného priestoru
-použiteľné rady z optickej korekcie, priestoru farbou, vzormi, materiálom
Výsledok workshopu – tabuľka s návodom, ako postupovať pri dosiahnutí svojho štýlu bývania, aké materiály hľadať, a ktorým sa vyhnúť.
http://www.abcfarby.sk/?page=sluzby , silvia@colourandsense.com 

Zmysel pre ladenie farieb, podobne, ako hudobný sluch, je človeku vrodený.
Čo vlastne spôsobí to, že niektoré priestory pôsobia príjemne a atraktívne a iné, ako miesto ku ktorému nevieme zaujať postoj, nájsť si vzťah?
V priestore, v ktorom sa ocitáme prvý raz, potrebujeme pár sekúnd na orientáciu a vytvárame si prvý dojem. Počas týchto prvých sekúnd hrajú prím farby.
Farba bola odvekov prvá informácia, podĺa ktorej ľudia hodnotili svoje okolie.

Tento atavizmus pretrváva dodnes, dojem na základe impulzov si utvoríme za pár sekúnd až v druhej rade nastúpi rozumové skúmanie priestoru, funkčnosť a pohodlie.





Ako  zaistiť, aby prvý dojem upútal, navodil pozitívne očakávania?
Ešte pomerne málo známy fakt je, že aj pri farbách existuje, podobne ako v hudobných stupniciach univerzálna harmónia a pravidlá harmonického kombinovania. Tieto pravidlá sa dajú definovať aj vzorcami.

Jednoduchšie však je všímať si prírodu, ako majstrovsky sú farby skombinované práve v nej. Základom úspechu je, vybrerať konkrétne odtiene, používať farby, ktoré majú spoločné podtóny, ktoré spolu ladia.  Podobne, ako počas roka v prírode – jej zafarbenie sa počas roka mení ale farby v jednom období sú navzájom v prirodzenej harmónii. Zároveň u ľudí vyvolávajú osobité, no veľmi podobné emócie. 






Harmónia farieb, ak sa prenesie do interiéru vnímame všetci veľmi podobne, ako v prírode.
Viac informácií o kurze Váš byt - vaše farby a štýl, ktorý sa koná v Bratislave, 22-23 júna 2013 na silvia@colourandsense.com 
 

Workshop vedie Ing. arch. Silvia Cejpková, jediná akreditovaná konzultantka Colour Affects na Slovensku.
Colour Affects je spoločnosť založená v roku 1985 britskou psychologičkou Angelou Wright. Poskytuje jednotlivcom a organizáciám poradenstvo ohľadne psychologického vplyvu farby na reakcie a správanie ľudí. Spoločnosť radí firemným klientom farby pre branding, obaly, web, komerčné interiéry a produktový dizajn, jednotlivcom farby pre módu, make-up, bytové interiéry.






piatok 26. apríla 2013

Kombinácia pre povzbudenie – makovo červená a vanilka v detskej izbe.

Jednou z farebných kombinácií pre detské izby môže byť aj makovo červená kombinovaná so svetlou vanilkovou.
Je to svieža kombinácia, vhodná na presvetlenie tmavších izieb ale aj povzbudenie utiahnutejších detí.
Aby to vyšlo podľa vašich predstáv, vezmite do úvahy :
- červenú použite iba na jednu stenu, najlepšie tú s najmenšou plochou. Druhá možnosť je používať ju ako druhú hlavnú farbu v doplnkoch, koberci, vaknúšikoch alebo stoličke. Nekombinujte viaceré odtiene červenej, zostaňte pri  svetlej, teplej, makovo červenej. Makovo červená, hoci sa možno zdá byť sýty odtieň, je v podstate teplá, svieža, jasná farba.

Podlaha – drevo alebo laminátové parkety, ktoré majú teplý (rozumej žltkastý podtón).

Farba dreva by sa mala viazať na podtón farby na stenách. Vanilka je široký pojem a každého predstava sa trocha líší. (ak je drevo s žltkavým odieňom, vyberajte jemnú vanilkovú do žlta, nie takú čo sa blíži k oranžovej.)

Čo očakávať: izba v svetlých pozitívnych farbách bude pôsobiť veselo, živo a povzbudzovať deti k aktivite. 
Ak máte pochybnosti, či vaše deti potrebujú viac energie, budte miernejší v použitom množstve červenej a sýtych farieb.

Dole uvedené farby sú vybrané a skombinované podľa skutočných farieb na steny. Sú označené podľa všeobecne platného vzorkovníka NCS, ktorý vám namiešajú vo väčšine predajní na Slovensku.
Svetlá vanilková  NCS S 0510 - Y
Makovo červená  NCS S 0570 - Y90R
            zdroj: www.rooomix.sk



            červený pruh v blízkosti stropu nevnímame až tak intenzívne, no oživí celkovo jednoduchý návrh izby. Návrh Courtney a Robert Novogratz:

www.rooomix.sk

streda 13. marca 2013

Minimalizmus v interiéroch - to je hlavne dôslednosť





Pozitívne: čisté línie dodávajú puristický, dáva miestnosti veľmi elegantný dojem, maximálne zväčšuje priestor
Negatívne: pre niektorých ľudí je ťažko dodržiavať jeho disciplinú a tak sa po pár mesiacoch zaprace naskladanými knihami a časopismi alebo drobnými darčekmi, ktoré mu na štýlovosti veľmi nepridajú. 
Minimalizmus  to sú jednoduché línie nábytku, purizmus vybavenia priestoru, striedmosť farieb. Hladké steny, na oknách len žalúzie, alebo nanajvýš jednoduché závesy. Strohosťou sa ňom ale zachová luxus priestrannosti. Skrine, stoličky sedačky sú bez ozdôb, pravouhlé tvary, jednoduchá až potlačená farebnosť a použité kvalitné materiály. No a kam dať všetky ostatné veci  pre ktoré určite nie je miesto vonku? Do vstavaných skríň alebo šatníkov, niekam mimo dohľad.




Málo zdôrazňované, ale podstatné zásady pre úšpešné zvládnutie interiéru v minimalistickom štýle sú tu:

1 zásada – OSVETLENIE. 

Krásu jednoduchosti línií a priestoru podčiarkne premyslený výber osvetlenia. Osvetlenie zo stropu je samozejmosťou ale nezabúdajme, že svetlo môže byť samostatný prvok, ktorý dotvorí atmosféru. Cez deň je dizajnová lampa doplnkom, ktorý vytvorí protipól celkovej jednoduchosti. Večer svojim svetlom modeluje priestor  - línie vytvárajú tiene a interiér sa mení.

Pouvažujte napríklad o umiestnení osvetlení do rohov, kde inak ostáva významovo prázdny priestor. ( Takto sme možno zabŕdli trocha to práce konzultantom feng shui  rozprúdili energiu pred tým, než nám to sami odporučili. ) Zaujímavým a často využitým prvkom je líniové osvetlenie stien ukryté v sadrokartónovom podhľade.



2 zásada – MATERIÁL. Minimalizmus neznamená úsporu v kvalite. Materiálov použitých v priestore nie je tak veľa, aby sa robili kompromisy na kvalite. Naopak, väčšie plochy sa ukážu viac, dlhšie nám na nich spočinie zrak. Vyberajte kvalitné povrchy, lakované materiály alebo prírodnú dýhu, kvalitné dlažby veľkého formátu.  
 


Čomu sa vyhnúť

Neporiadku! Vyhadzujte a udržujte poriadok. V minimalistickom interiéri je pre mnohých najčastejšie udržať poriadok, ktorý mu je prirodzený. 



Úvodnú inšpiráciu môžete brať tejto palety. Pomer farieb na nej sa dá brať orientačne ako pomer farieb vo vašom novom minimalistickom interiéri. V minimalistickom interiéri je vhodné použiť čo najmenej farieb, ale na vytvorenie harmónie kontastov je dobré vybrať jednu výraznú farbu, ktorá bude hrať rolu divy . 




piatok 22. februára 2013

Prírodný štýl v interiéri


Pozitíva: je veľmi prirodzený, pripomína prírodu,  je ťažké ho úplne pokaziť


Negatíva: pri nedbalom dávkovaní farieb sa ľahko stane nudný, ako duny piesku




   Bývanie v béžových odtieňoch pieskovej, cappuccino, tmavohnedej je stale obľúbené.

 Nikdy nevychádza z módy a boli roky, keď bolo priam mainstream aj v komerčných interiéroch.

Umne zladené pôsobí veľmi elegantne a zároveň príjemne a upokokujúco. Tieto črty mu dodávajú hnedé tóny, odtiene farby,  ktoré v prírode vídame najčastejšie.  Podobné pocity v nás vyvolávajú aj v prípade, keď sú použité inde.

Ako sa ale vyhnúť tomu, aby sa váš krémový interiér zdal fádny

1 zásada – VRSTVITE  Pri výbere základnej farby určite neopomeniete krémovú, slonovú kosť, okrovú, bielu kávu alebo farbu zrelého obilia. Ako kontrast k nim vyberte čokoládovo hnedú, ebenovú, wenge, zemité tóny. To je dobrý podklad na rozohratie sýtejších odtieňov – nebojte sa siahnuť ak po iných odtieňoch hnedej – mahagónová, škoricová, hrdzová hnedá.







2 zásada – MATERIÁLY. Človek má 5 zmyslov a tie sú istým pôsobom prepojené – zrak nám napovie, čo má očakávať hmat. Nielen farbou sa tvorí atmosféra, štruktúra látok, podlahy, kobercov alebo žalúzií hrá rovnako významnú úlovu v celkovom pocite z priestoru.

Vyskladaním hladkých materiálov (steny, podlaha, drevený nábytok) a štruktúrovaných –tkaný koberec, našuchorené vankúše, ozdobné strapce alebo štruktúrovaný prehoz aj týmto trikom odstránite vizuálnu nudu.

Úplne rovnaký odtieň vyzerá odlišne na hrubo pletenej deke a inak na do hladka vystierkovanej stene.












Čomu sa vyhnúť

Prirodzený, elegantný, pohodlný – k týmto prívlastkom sedia prírodné materiály. Vynechajte umelé materiály – plasty, najlepšie aj laminát, koženku a umelé príliš lesklé, priesvitné látky.



Ak sa vám predsa len po čase zažiada iná farba ako odtieň hnedej, s prehľadom použite tlmené zelené tóny. Na rozveselenie a oživenie poslúži aj oranžová alebo burgundská  červená.

www.rooomix.sk

piatok 15. februára 2013

Čím vonia váš byt?


Spomeniete si na vônu svojej prvej školskej tašky? A vôňe vašich bývalých priateľov?  Pocity a emócie, ktoré vône vyvolávajú sú jedinečné a spojené so spomienkami. Aj byty, ktoré sme navštívili, alebo miesta, kde sme bli na dovolenke si vieme vybaviť spomínaním na ich vôňu. 

Cítite tú vôňu ovzdušia pri mori?













 Centrum rozoznávania vôní v mozgu susedí s centrom emócií. Nikto  z vedcov ešte neprišiel na to, kde v mozgu sa odohráva proces spájania spomienok so spracovaním a rozoznaním vôní. No z vlastných skúseností každý potvrdí, že to tak je.




 Aj farby evokujú typické vône a chute (viac o tom bude v ďalšom článku)


Vôna je v interiéri vždy prítomná
Prirodzená vôňa interiéru je zložená z rôznych čiastkových vôní – svoje vône uvoľňujú materiály použité v interiéri - parkety, steny, podhľa, nábytok, závesy. Ich zmes vytvára typickú zmes, preto každý dom, každý byt vonia.



Čas a jeho vplyv na materiál tak isto hrá svoju rolu pri vôňach, ktoré sú prítomné v interiéri













Vôňe, nás ovplyvňujú rovnako silno, zasahujú priamo naše emócie podobne, ako to, čo vnímame očami.



Hoci vône majú silný emocionálny náboj pochádzajúci z vlastných skúseností, univerzálne vône – kvetov, ovocia, a ich kombinácie pôsobia na ľudí, ich pocity pozitívne. Hotely, luxusné butiky používajú profesionálov na vône, aby navrhli  a prevoňali ich priestory a umocnili dojem exkluzívnosti.

Trump Hotel, Panama
















Spa v Marakéši interiér Jacques Garcia, opäť, iný obrázok, odlišná predstava vône od predchádzajúcich



















Ako si príjemne prevoňať bývanie?


V prvom rade použíjame prírodné vône, silice. V byte sa z plastov, preglejky, drevotriesky, lakovaných povrchov, kobercov môžu uvoľňovať rôzne chemické látky, o ktorých nemáme prehľad, netreba  k tomu ešte pridávať umelo vyrobené vône. Skúsme vlastné pot pouri zo sušených citrusov, aromalampy, dekoratívne difuzéry vôní, ale aj voňajúce črepníkové rastliny, napr. jazmín, rozmarín.  
Čoraz častejšie sa presadzujú katalytické lampy, ktoré horením bez plameňa navyše čistia vzduch a zabíjajú baktérie, ničia molekuly nežiadúcich pachov.


 


Vlastnosti vôní:



Povzbudzujúce – pomaranč, muškát



Relaxačné – levanduľa, ruža, mandľa, bergamot, kamilka, ylang-ylang, vanilka, neroli



Erotické - santal, jazmín, pačuli



Dobíjajúce energiu – rozmarín, citron, borovica, pomaranč



Na duševnú únavu – bazalka, rozmarýn, borovica, mäta



Zbavujúce úzkosti – bazalka, bergamot, muškát, levanduľa, šalvia



Zvýšenie kreativity – vanilka, škorica



Na nespavosť  -jazmín



Zlepšenie nálady - vanilka, škorica, citrón



Zníženie pocitov strachu – pomaranč, kvetinové vône napr. ruža, jazmín, hyacint, bergamot


Pozor na používanie niektorých vôní v tehotenstve

Ak ste tehotná, nie je vhodné aby ste používali tieto vône – bazalka, kamilka, majorán, levanduľa, šalvia, myrha, mäta polej a tymián. 

www.rooomix.sk